Powrót

Powrót do uprawiania sportu po dłuższej przerwie lub intensywny trening, prace ogrodowe, majsterkowanie, przeprowadzka … Zmęczenie mięśni pojawia się w szczególności po długim wysiłku. Każdy jest narażony na tego rodzaju objawy.

Osłabienie mięśniowe

W większości przypadków osłabienie mięśniowe objawia się spadkiem formy i odczuwalnym stanem zmęczenia. Ten rodzaj zmęczenia ma przede wszystkim podłoże fizjologiczne i różni się od schorzeń organicznych (w których osłabienie mięśniowe ma charakter przewlekły) oraz funkcjonalnych (w których występują objawy psychologiczne).

Zmęczenie mięśni jest zjawiskiem doraźnym, które pojawia się w następstwie dużego wysiłku fizycznego lub też zbytniego nasilenia powtarzających się wysiłków w przypadku uprawiania sportu, prac ogrodowych lub majsterkowania …

Przyczyny zmęczenia mięśni

Z naukowego punktu widzenia zmęczenie mięśni może być związane z :
- nadmiernym zużyciem glikogenu* (zjawiskiem, które może prowadzić do hipoglikemii)
* Glukoza pod postacią glikogenu jest magazynowana w naszym organizmie, głównie w mięśniach i w wątrobie.

- spalaniem tłuszczów *
* Tłuszcze stanowią najłatwiej dostępną formę energii mięśniowej. W tym celu tłuszcze muszą jednak ulec przemianie, która wymaga tlenu i glikogenu. W czasie intensywnego wysiłku mięsień zużywa dwa razy więcej glikogenu (uwalnianie zapasów cukru i przemiana tłuszczów).

- znaczącą utratą wody na skutek wysiłku fizycznego (która powoduje zmniejszenie objętości krwi)

 

Qu'est-ce que la fatigue musculaire ? fatigue-demenagement.jpg

Przyczyną osłabienia mięśniowego może być :
- zbyt małe nawodnienie organizmu, przed, w czasie i po wysiłku
- zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne : przykładowo wielu sportowców przekracza własne granice możliwości i nie przestrzega niezbędnego wypoczynku, który pozwoliłby organizmowi i mięśniom na odzyskanie sił, co  objawia się skurczami mięśni. To zjawisko występuje też w czasie przeprowadzki lub szeroko zakrojonych prac ogrodniczych albo remontowych, w czasie których ciało narażone jest na wysiłek, do którego nie jest przygotowane
- niewłaściwa dieta: nadmiar tłuszczów jest szkodliwy dla organizmu i organizm nie otrzymuje składników pokarmowych odpowiednio przystosowanych do jego potrzeb

Jednocześnie jednak właściwa porcja tłuszczów (kwasy tłuszczowe omega 3 i 6) ma zasadnicze znaczenie przed intensywnym lub długim wysiłkiem, gdyż pozwala zachować zapasy glikogenu (a tym samym uniknąć hipoglikemii) oraz protein (które zapewniają 10% wkładu energetycznego przy wysiłku), zwłaszcza w przypadku niedoboru zapasów tłuszczu (osoby szczupłe).

 

sport-fatigue-muscles.jpg

Jakie są objawy?

Zmęczenie mięśni charakteryzuje się wieloma różnymi objawami :
- bezwolnymi i bolesnymi skurczami mięśni
- drżeniem mięśni lub fascykulacją (niekontrolowane, nagłe ruchy mięśnia)
- sztywnością mięśni (czyli zakwasami)

Zmęczenie mięśni jest niegroźną dolegliwością która może zostać złagodzona wspomagającym leczeniem miejscowym, żelem homeopatycznym Arnigel®.

muscle-fatigue-sport.jpg