Powrót

Jazda na rowerze, sprzeczka z kolegami, wyczyny sportowe … W życiu, nastolatka nie brakuje okazji, żeby przewrócić się i uderzyć. Upadek, lekkie uderzenie w głowę lub czoło może być przyczyną podskórnego krwiaka czyli po prostu guza.

Aby złagodzić objawy i przyspieszyć gojenie, warto pamiętać o kilku praktycznych sposobach :

- przyłożyć do guza worek z lodem. Jeżeli nie mamy worka z lodem, można nakładać zimne okłady lub rękawicę kąpielową wypełnioną kostkami lodu. Niska temperatura łagodzi ból i zapobiega powiększaniu się guza. Należy pamiętać, aby nie kłaść lodu bezpośrednio na skórę. Lód należy zawsze owinąć, aby nie spowodować odmrożenia.

- nałożyć opatrunek uciskowy  przy użyciu bandaża lub kompresu na guz, aby zmniejszyć jego wielkość. Pozostawić nie dłużej niż do 10 minut.

Un oeuf de pigeon sur le front d'un enfant : comment réagir ? oeuf-bosse.jpg

- nałożyć tak szybko, jak to możliwe cienką warstwę Arnigel® w bolesnym miejscu, lekko wmasowując aż do całkowitego wchłonięcia. Powtórzyć raz lub dwa razy w ciągu dnia. Arnigel® jest lekiem stosowanym w leczeniu miejscowym następstw niewielkich urazów (siniaki, stłuczenia). Nie stosować  u dzieci w wieku do 12 lat bez konsultacji z lekarzem i na rany.
Nawet bardzo duży guz jest najczęściej niegroźny i ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Jednak należy obserwować dziecko przez 72 godziny po uderzeniu lub upadku, również w nocy. Utrata przytomności, zaburzenia zachowania (podniecenie, senność, wiotkość), utrata apetytu, trudności w mówieniu stanowią niepokojące objawy wymagające konsultacji z lekarzem lub na oddziale ratunkowym.

Un oeuf de pigeon sur le front d'un enfant : comment réagir ? bosse-adolescent.jpg