Powrót

Upadek z roweru? Niefortunne trafienie młotkiem w palec? Chwila nieuwagi i uderzenie kolanem w krawędź stolika ?… Za każdym razem krzyczymy z bólu « aaa », « ał » lub « aj »… Różnego rodzaju okrzyków i jęków jest równie dużo jak rodzajów drobnych urazów, których czasami nie umiemy dokładnie nazwać.

Czym jest stłuczenie?

Stłuczenie to rana spowodowana uderzeniem bez pęknięcia skóry, tj. bez otwartej rany. Jest to normalna reakcja organizmu.

Czym jest siniak?

Siniak pojawia się najczęściej na skutek stłuczenia, lekkiego uderzenia lub upadku. Tworzy się w następstwie wypływu krwi z naczyń krwionośnych, która gromadzi się w warstwach skóry. Siniak może przybierać kolor niebieski, czarny lub fioletowy i nie znika pod wpływem lekkiego ucisku. Jego powierzchnia zależy od siły uderzenia oraz unaczynienia danego miejsca na skórze. Zazwyczaj niewielki siniak znika w ciągu tygodnia do dwóch.

hematome-bras.jpg

Czym jest krwiak?

Krwiak potocznie zwany « guzem » może pojawić się w wyniku uderzenia (na przykład piłką), upuszczenia przedmiotu lub serii ciosów. Charakteryzuje się rozległym, podskórnym wylewem krwi, bardziej wypukłym i większym niż siniak. Zazwyczaj krwiak ustępuje po kilku tygodniach. Krwiak umiejscowiony na głowie pod włosami może tworzyć duży guz.

 

Siniaki i guzy należą do niegroźnych urazów i mogą być łagodzone leczeniem miejscowym za pomocą żelu homeopatycznego Arnigel®.

bleu-genoux-2.jpg