Warto przeczytać
na wszelki wypadek!

Na siłowni

Powrót
fixtures/gifs/orange-halteres.png
fixtures/gifs/orange-halteres.gif

Dobre rady, które pozwalają ograniczyć zmęczenie mięśni

Po treningu na siłowni, przebiegnięciu dużego dystansu lub całodziennej wycieczce, skurcze, drżenie mięśni lub zakwasy mogą zapowiadać początek zmęczenia mięśni. Co robić przed, w czasie i po wysiłku, aby tego uniknąć lub w znacznym stopniu ograniczyć? Oto dobre rady doświadczonych trenerów!

 

Rada nr 1 : Pamiętaj o nawodnieniu.

Przed treningiem i po treningu uzupełnij płyny, aby zapobiec zmęczeniu mięśni i zakwasom.

Uwaga! Nie chodzi o to by pić zbyt dużo, lecz w odpowiedniej ilości i w stosownym czasie:

- przed wysiłkiem : pij wodę lub lekko słodzony napój, ale pamiętaj, by nie przesadzić z ilością.

- po wysiłku : pij napoje o dużej zawartości jonów węglanowych i soli mineralnych, takich jak niektóre wody gazowane. Zapoznaj się ze składem na etykiecie. Możesz też dodać niewielką ilość cukru lub soku owocowego.

- podczas upału pij w pierwszej kolejności wodę o wysokiej zawartości soli mineralnych, a dopiero po niej sięgaj po napoje słodzone.

madame-fatigue.png

Rada nr 2 : Pamiętaj o rozgrzewce.

Bardzo często o tym zapominamy... A przecież rozgrzewka stanowi niezbędny etap pozwalający uniknąć kontuzji oraz zmniejszyć zmęczenie mięśni. Statodynamiczne ruchy rozciągające stanowią doskonałą rozgrzewkę i są bardzo łatwe do wykonania. Mają wiele zalet i dobrze przygotowują ciało do aktywności fizycznej.
Polegają na naprzemiennym wykonywaniu krótkich sekwencji rozciągających (8 sekund statycznych) oraz szybko powtarzanych ruchów (10 sekund dynamicznych). Takie ćwiczenia przyczyniają się do zwiększenia temperatury mięśni i poprawiają zdolność reagowania ciała. Jest to tzw. rozgrzewka «podstawowa». Niektóre dyscypliny sportu takie jak sporty wytrzymałościowe wymagają bardziej rozbudowanej rozgrzewki.
Przy podejmowaniu nowej aktywności sportowej warto zasięgnąć porady trenera.


Rada nr 3 : Pamiętaj o rozciąganiu

Bezpośrednio po treningu sportowym, zanim jeszcze mięśnie nie ostygną, należy koniecznie pamiętać o ćwiczeniach rozciągających dla poszczególnych partii ciała: nóg, rąk, pleców, które pozwalają maksymalnie wyciągnąć mięśnie, przywracając im długość spoczynkową.
W ten sposób po wysiłku zespoły mięśni rozkurczają się, a stawy odzyskują mobilność. Regeneracja po wysiłku wymaga statycznych ćwiczeń rozciągających polegających na utrzymaniu pozycji przez trzydzieści sekund z trzema powtórzeniami.