Warto przeczytać
na wszelki wypadek!

Podróż samochodem

Powrót
fixtures/gifs/rouge-volant.png
fixtures/gifs/rouge-volant.gif

Jak się zrelaksować podczas długiej podróży samochodem ?

Bagażnik załadowany. Poziom oleju sprawdzony. Ciśnienie w oponach odpowiednie. Jesteś gotów na długie godziny za kółkiem... Przed wyjazdem skorzystaj z kilku porad, które pomogą zmniejszyć napięcie mięśniowe i pozwolą dotrzeć na miejsce w dobrej formie.


Usiądź we właściwej pozycji

Ustaw fotel w taki sposób, aby zgięte pod kątem 120° nogi dotykały pedałów. Oparcie powinno być w położeniu jak najbardziej zbliżonym do pionu. Im bardziej plecy są proste, tym lepsza pozycja. Dostosuj odchylenie do krzywizny kręgosłupa, ewentualnie umieść niewielką poduszkę w okolicach lędźwi. W ten sposób ramiona są lekko ugięte, spoczywając na kierownicy. A teraz… w drogę! W tej pozycji nie będziesz odczuwać zmęczenia mięśni podczas długiej trasy.

papy-voiture.png

Rób przerwy na odpoczynek

Co dwie godziny potrzebujesz przerwy! Oto kilka wskazówek, jak najlepiej wykorzystać czas na odpoczynek:
- zrób kilka kroków, aby rozprostować mięśnie, oddychając spokojnie i głęboko: wdychaj powietrze przez nos i wydychaj przez usta.
- wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Powtarzaj je po 3 razy przez 10 sekund.

> Ramiona: rozciągnij ręce na boki i skieruj nadgarstki na zewnątrz

> Barki : w pozycji stojącej umieść dłonie na karku. Opuść głowę, delikatnie naciskając dłońmi. Oddychaj głęboko !
Inne ćwiczenie: w pozycji stojącej, umieść ręce na plecach. Chwyć ręką nadgarstek drugiej dłoni i ciągnij do dołu. Powtórz, zmieniając stronę.

> Plecy: stań w lekkim rozkroku z ugiętymi kolanami, powoli i delikatnie opuść tułów do przodu. Rozluźnij się i pozwól, aby ręce dotknęły ziemi. Pamiętaj, aby głęboko oddychać.
Inne ćwiczenie: jedną stopę postaw na podwyższeniu (w zależności od możliwości – na progu drzwi lub bagażnika, ewentualnie na oponie) i pochyl się do przodu w pozycji z wyprostowanymi nogami, próbując uchwycić nogę w kolanie lub kostce. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, regulując oddech.