Warto przeczytać
na wszelki wypadek!

Porządki w garażu

Powrót
fixtures/gifs/vert-cartons.png
fixtures/gifs/vert-cartons.gif

Jak prawidłowo przenosić ciężary?

Operacja sprzątania garażu lub przeprowadzka? Niezależnie od okoliczności nie wolno nigdy zapominać o podstawowej zasadzie: oszczędzać się przy przenoszeniu ciężkich, gabarytowych przedmiotów.

Przyjmij prawidłową postawę!

Przy podnoszeniu lekkich ładunków można zgiąć plecy, lecz w przypadku gdy ciężar przekracza 5 kg, należy stosować prawidłową technikę, aby uniknąć kontuzji lub wypadku :
- stań w stabilnej pozycji, z lekko rozszerzonymi nogami.
- ustaw się przodem do ładunku.
- zegnij kolana do odpowiedniej wysokości, aby móc chwycić ładunek.
- wstawaj wspomagając się siłą nóg i zachowując proste plecy. W czasie wykonywania wysiłku skurcz mięśnie brzucha robiąc wydech.
- w czasie przenoszenia przyciśnij ładunek jak najbliżej ciała.
- przy odkładaniu ładunku wykonuj te same czynności w odwrotnej kolejności. Pamiętaj o najważniejszym : zawsze zginaj kolana!

Nie upieraj się jeżeli ładunek jest zbyt ciężki. W miarę możliwości podziel go na mniejsze i lżejsze ładunki. Możesz też posłużyć się sprzętem takim jak wózek czy taczki … Albo zwróć się o pomoc: we dwóch jest zawsze lżej !

papa-carton.png

Jak ograniczyć zmęczenie mięśni?

Dzień przeprowadzki to duże wyzwanie fizyczne: trzeba podnosić ciężkie ładunki, pokonywać schody w górę i w dół, zginać się w pół żeby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Aby uniknąć zmęczenia mięśni i zakwasów pod koniec następnego dnia, stosuj te same zasady, które obowiązują przy uprawianiu sportu:


- Przed wysiłkiem : wykonaj rozgrzewkę rozciągającą, aby ułatwić zwiększenie temperatury mięśni. Pamiętaj też o nawodnieniu organizmu : pij zwykłą wodę lub lekko słodzone napoje.

- W czasie wysiłku : przyjmij właściwą pozycję. Przy przenoszeniu ciężkich ładunków i pamiętaj o regularnym uzupełnianiu wody w organizmie.

- Po wysiłku : zanim jeszcze mięśnie nie ostygną, wykonaj ćwiczenia rozciągające pleców, nóg i rąk, które pozwalają wydłużyć mięśnie do ich normalnej długości w czasie spoczynku. Pamiętaj o piciu wody o wysokiej zawartości soli mineralnych, do której można dodać syrop lub sok owocowy.