Warto przeczytać
na wszelki wypadek!

Na rowerze

Powrót
Faire du vélo bleu-velo.png
Faire du vélo bleu-velo.gif

Dobroczynne działanie zimnych okładów

Siniak po upadku z roweru? Guz po źle wyliczonym skoku na trampolinie lub uderzeniu głową o podłogę? Potrzebna pomoc! Sięgnij po lód w celu złagodzenia objawów!


Niska temperatura działa kojąco

Stosowany w ratownictwie medycznym oraz przez sportowców lód zmniejsza rozległość siniaków i wielkość guzów. Zaleca się jak najszybsze przykładanie na bolesne miejsce przez około dziesięć minut. Można powtarzać zabieg co godzinę lub co dwie godziny. Jeżeli ból utrzymuje się lub nasila, należy skontaktować się z lekarzem.

garcon-velo.png

Co stosować ?

>Worek z lodem lub termofor.
Jest to najprostsze i najczęściej stosowane rozwiązanie. Wystarczy napełnić worek kostkami lodu z zamrażalnika i jak najszybciej przyłożyć do bolącego miejsca. Miękki materiał dostosowuje się do kształtu różnych części ciała, a w szczególności do stawów. Worki na lód wykonane są z PCV, zapewniają szczelność i możną je stosować wiele razy. Niektóre modele pokryte są na zewnątrz tkaniną. Jeśli worek nie ma takiego pokrycia, zaleca się umieszczenie cienkiego ręcznika między workiem z PCV a skórą, aby zwiększyć przepływ temperatury. Jeżeli nie posiadamy worka na lód, można zastosować inne proste rozwiązanie np:

> Worek kriogeniczny
Worek powinien być chłodzony w lodówce lub w zamrażalniku przez kilka godzin.

> Worek chłodzący instant
Worek tego typu zawiera wodę i sól w dwóch oddzielnych komorach. Wystarczy nacisnąć worek, aby rozerwać przegrodę i wywołać chemiczną reakcję chłodzenia płynu. Jest to praktyczne rozwiązanie, które nie wymaga przechowywania w niskiej temperaturze. Jest to jednak rozwiązanie jednorazowego użytku.

> Aerozol kriogeniczny
Stosowany głównie przez sportowców ma silne działanie przeciwbólowe do tego stopnia, że może całkowicie uśmierzyć ból i tym samym zachęcić zranioną osobę do podjęcia aktywności i pogorszenia stanu urazu. Ból to sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Przy stosowaniu aerozolu kriogenicznego należy zachować ostrożność, aby nie pogorszyć stanu swojego zdrowia.