Warto przeczytać
na wszelki wypadek!

Skoki na trampolinie

Powrót
fixtures/gifs/bleu-trampoline.png
fixtures/gifs/bleu-trampoline.gif

Jak skakać bezpiecznie?

W trosce o bezpieczeństwo, bez narażania na sińce lub guzy, należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad, zarówno w czasie montażu sprzętu jak i w trakcie zabawy.


Sprawdź stan techniczny sprzętu i zachowaj normy bezpieczeństwa

> Zainstaluj trampolinę w bezpiecznym miejscu
Umieść trampolinę w przestronnym miejscu, w którym nie ma żadnych przedmiotów wokół lub nad trampoliną. Unikaj bliskości drzew, aby skaczące dziecko nie zaczepiło się o gałąź. Spadające na matę liście i gałązki mogą spowodować, że pociecha pośliźnie się i przewróci.

> Załóż osłony i siatkę ochronną
Upewnij się, czy wszystkie sprężyny i zaczepy są zabezpieczone osłonami. Unikniesz w ten sposób ryzyka, że dziecko wskoczy na sprężynę lub jego stopa zaklinuje się pomiędzy sprężynami. Siatki ochronne nie są obowiązkowe, jednak bardzo zalecane, zwłaszcza w przypadku mniejszych trampolin.

> Regularnie kontroluj sprzęt
Sprawdzaj właściwe napięcie zaczepów oraz upewnij się, czy mata lub rama nie są uszkodzone.

> Sprawdź miejsce pod trampoliną
Za każdym razem sprawdzaj, czy pod matą do skakania nie leży jakiś przedmiot lub czy nie ukryło się tam żadne zwierzę. Nie pozwól, aby urosła w tym miejscu zbyt wysoka trawa, która utrudni widoczność.

garcon-trampo.png

 

Pilnuj przestrzegania zasad

> Na trampolinie może przebywać tylko jedna osoba
Kilka skaczących jednocześnie osób bardzo łatwo może na siebie wpaść. Siatka, która jest napięta po kolejnych skokach, gorzej amortyzuje upadek.

> Na trampolinie nie powinny bawić się dzieci w wieku poniżej 6 lat
Skoki na trampolinie powodują intensywny wysiłek fizyczny i wymagają skupienia uwagi. Upewnij się, że dziecko jest w stanie korzystać z urządzenia. Zasadniczo trampolina jest przeznaczona dla dzieci od szóstego roku życia.

> Nadzór dorosłego
Zabawa na trampolinie powinna odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej, tak jak w przypadku pływania na basenie.

> Nie pozostawiaj dzieciom swobodnego dostępu do trampoliny
Nie dopuszczaj do sytuacji, aby drabinka była bezpośrednio w zasięgu dziecka. Zdejmuj ją i odkładaj po każdej zabawie w niedostępne miejsce.

> Sprawdzaj czy wszyscy są odpowiednio ubrani 
Każdy przed wejściem na matę zdejmuje buty! Na trampolinę wchodzi się w skarpetkach lub boso. Upewnij się, że dziecko nie ma na sobie naszyjnika, pierścionka, paska lub breloczka, które mogłyby stanowić zagrożenie przy skakaniu, na przykład wczepić się w siatkę i zranić lub uszkodzić trampolinę.

> Zaproponuj rozgrzewkę
Przed skakaniem , zaproponuj niewielką rozgrzewkę w formie zabawy, która będzie służyć rozciągnięciu mięśni nóg, ramion, pleców i głowy.

> Ustal, w jaki sposób należy schodzić z trampoliny
Pod żadnym pozorem nie można zeskakiwać z trampoliny. Należy przestać skakać i spokojnie dojść do krawędzi maty, aby zejść. Będąc rozbawionym można łatwo zapomnieć, że skok z wysokości na trawę może nie być tak przyjemny jak na macie.

> Pamiętaj o warunkach meteorologicznych
Jeśli pada lub niedawno padał deszcz, mata może być śliska. Zabawa w tych warunkach jest niebezpieczna.